HYPNOSFÖRENINGEN

SVENSKA FÖRENINGEN FÖR KLINISK HYPNOS – SFKH

Om hypnos   |   Föreningen   |   Utbildning   |   Kollegialt   |   Behandlare
 

KODER

De koder som finns införda står för olika specialiteter och inriktningar.

 

 

Skåne och Blekinge

 

 

Bestämmelser för anslutning till behandlarregistret »»

 

 

Copyright © SFKH 2017-05-23

Förmedling till behandlare/medlemmar

Norrbotten

Mona Linnea Wallo, beteendevetare, leg psykoterapeut, handledare
Kungsgatan 26 C, 961 34 Boden
Telefon: 0921-169 69, 070-695 84 60
E-post: mona@wincent.in
Hemsida: www.wincent.in
 

Västerbotten

 

 

Hälsingland

 

 

Dalarna

Göran Carlsson, leg. barnmorska, leg. psykoterapeut
M.H.E. Kliniken, Kyrkogatan 33, Box 95, 792 22 Mora
Telefon: 0250-130 60, 08.00–16.00
E-post: info@mhekliniken.se
Hemsida: www.mhekliniken.se

Ylva Axelson-Fisk, leg. psykolog, leg. psykoterapeut
S:t Lukas Dalarna, Gruvgatan 2, 791 62 Falun
Telefon: 023-70 50 40/-41
E-post: ylva.axelson@sanktlukas.se

 

Gävleborg

Eva Ström, leg. psykolog
Psykologkonsult Eva Ström, Drottninggatan 28 , 803 11 Gävle
Telefon: 070-666 92 89, 026-61 52 35
E-post: stromeva@hotmail.com

 

Uppsala

Reza Goli, leg. sjukgymnast
Psykosoma AB, Svartbäcksgatan 33 A, Uppsala
Hemsida: www.psykosoma.se

Sven-Erik Levin, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, spec. klin. psykologi
Studentstaden 31, 752 32 Uppsala
Telefon: 018-55 63 20, ti 21.15–21.30
E-post: uppsala.hypnos.psykoterapi.018556320@telia.com
Hemsida: www.hypnos.se

Maria Weimers, fil. mag., leg. psykoterapeut
Arioso Psykoterapi, Smedsgränd 2 B, 753 20 Uppsala
Telefon: 076-830 72 70
E-post: info@marioso.se
Hemsida: www.marioso.se

 

Västmanland

Christine Wadefjord, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, cert. ridterapeut
Slakterigatan 10, 721 32 Västerås
Telefon: 073-986 78 98
E-post: christinewadefjord@kiron.se

 

Örebro

 

 

Värmland

 

 

Stockholm

Lennart Alm, leg. psykoterapeut, fil. kand.
Katarina Kyrkobacke 3, 116 20 Stockholm
Telefon: 08-661 40 99
E-post: lennart.alm@mailbox.swipnet.se

Teresa Allzén, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, handledare
Råggatan 11 nb, 116 59 Stockholm
Telefon: 070-173 05 17
E-post. teresa@allzen.net
Hemsida: www.allzen.net

Christer Claus, MSc, MBA. leg. psykolog, leg. psykoterapeut, handledare
Narvavägen 30, 115 22 Stockholm
Telefon: 08-660 00 69
E-post: christer.claus@serapeion.se
Hemsida: www.serapeion.se

Björn Enqvist, leg. tandläkare, med.dr., leg. psykoterapeut
Heleneborgsgatan 24, 117 32 Stockholm
Telefon: 08-658 64 64
E-post: bjorn_enqvist@swipnet.se
Hemsida: www.hypnosmetodik.com

Eva Eriksson-Block, leg. psykolog
Ny hälsa, Reprovägen 12, 183 77 Täby
073-986 61 74
E-post: eva@psykologsamtal.se
Hemsida: www.psykologsamtal.se

Karin Jonhammar, socionom, leg. psykoterapeut
Vallentinhuset, Sabbatsbergsvägen 8, 113 61 Stockholm
Telefon: 070-265 63 61
E-post: kajsavargj@hotmail.com
Hemsida: www.vallentinhuset-psykoterapi.se

Christer Lallerstedt, leg. psykolog, spec klin. psykologi
Psykolog Lallerstedt, Åsögatan 155, 116 32 Stockholm
Telefon: 070-698 04 72
E-post: epost@psykologlallerstedt.se
Hemsida: www.psykologlallerstedt.se

Sven-Erik Levin, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, spec. klin. psykologi
Inst.f.Kroppsinriktad Psykoterapi, Rörstrandsgatan 50, 113 33 Stockholm
Telefon: 08-30 43 35
E-post: info@kroppspsykoterapi.se
Hemsida: www.kroppspsykoterapi.se

Christina Lillieroth, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, handledare
Råggatan 11, 118 59 Stockholm
Telefon: 070-618 85 30
E-post: christina@hypnosstockholm.se
Hemsida: www.hypnosstockholm.se

Inger Lundmark, fil.kand., leg. psykoterapeut, dramapedagog, familjeterapeut
Slussen Hypnos & Psykoterapi, Pustegränd 6, 118 25 Stockholm
Telefon: 070-593 24 76
E-post: kontakt@ingerlundmark.nu
Hemsida: www.ingerlundmark.nu

Birgit Off, dipl. gestaltterapeut, konsult emdr
Olof af Acrels väg 6, 171 64 Solna
Telefon: 070-716 82 18
Hemsida: www.awareness-mindfulness.se

Satu Olsson, leg. sjukgymnast, leg. psykoterapeut, cert hypnospsykoterapeut (ASCH), cert EMDR-terapeut
Mottagning: Vallentingruppen, Sabbatsbergsvägen 8, 113 61 Stockholm
Telefon: 070-315 63 14
E-post: satu.olsson@vallentingruppen.se
Hemsida: liv-i-balans.se

Eva Palm, socionom, leg. psykoterapeut
Mottagningsadress: Folkungagatan 79, 116 22 Stockholm
Telefon: 072-226 53 93
E-post: eva.k.palm@gmail.com

Gunnar Rosén, leg. psykolog, spec klinisk psykologi, fil dr
Stora Nygatan 44, 111 27 Stockholm
Telefon: 072-941 42 55
E-post: gunros@mac.com
Hemsida: stresslifebetter.snappages.com

Mirja Svartengren, socionom, leg. psykoterapeut
Kognitiva Psykoterapimottagningen, Svartensgatan 15, 116 20 Stockholm
Telefon: 070-810 26 90
E-post: mirja.svartengren@alfa.telenordia.se
Hemsida: www.svartengren.eu

Sya Tien Redman, socionom, leg. psykoterapeut, handledare
Psykoterapimottagning Reach Out AB, Katarina Bangata 57, 116 42 Stockholm
Telefon: 070-840 04 02. Tel tid: Onsd 13:30–14.30
E-post: tien@redman.nu
Hemsida: www.redman.nu

Bo Wikström, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, handledare
Delphiinstitutet, Baldersgatan 7 B, 114 27 Stockholm
Telefon: 08-663 00 09, må 17.00–17.30, to 11.00–11.30
E-post: bo@delphiinstitutet.se
Hemsida: www.delphiinstitutet.se

Ann Wilkens, fil. kand., leg. psykoterapeut
Bergsunds Strand 3, 117 38 Stockholm
Telefon: 070-777 53 94
E-post: ann.wilkens@brevet.nu
Hemsida: www.hypnosochterapi.se

 

Sörmland

Anders Hesselbäck, skötare, leg. psykoterapeut
Eskilstuna Psykoterapi, Köpmangatan 58, 633 40 Eskilstuna
Telefon: 016-14 72 10
E-post: anders.hesselback@telia.com
Hemsida: www.eskilstunapsykoterapi.com

Bengt Holm, skötare, leg. psykoterapeut
Eskilstuna Psykoterapi, Köpmangatan 58, 633 40 Eskilstuna
Telefon: 016-14 72 10
E-post: tuna.psykoterapi@telia.com
Hemsida: www.eskilstunapsykoterapi.com

 

Östergötland

Elisabeth Persdotter leg. läkare, specialist i allmänmedicin
Hospitalskliniken, Torggatan 6, 582 19 Linköping
Telefon: 073-072 40 04
E-post: ep.lakartjanster@gmail.com
Hemsida: www.eplakartjanster.se

Fredrik Roll, leg. tandläkare
Götgatan 35, 582 31 Linköping
Telefon: 013-14 40 90
E-post: fredrik.roll@swipnet.se
Hemsida: www.fredrikroll.se/hypnos.html

 

Västra Götaland

Ulla Byegård, leg psykoterapeut, fil. mag.
Bangårdsgatan 6, 523 37 Ulricehamn
Telefon: 070-201 42 46
E-post: ulla.byegard@gmail.com

Susanna Carolusson, leg. psykolog, leg. psykoterapeut
Föreningsgatan 4, 411 27 Göteborg
031-711 82 90, fax: 031-13 79 78, 08.00–12.00; 13.00–17.00
E-post: susanna.carolusson@hypnosforeningen.se
Hemsida: www.carolussons.se

Bengt-Göran Fast, fil. dr., leg. psykolog, leg. psykoterapeut
Styrfarten 16, 2tr, 417 64 Göteborg
Telefon: 073-048 84 70
E-post: bengt@bgfast.se

Stefan Fransson, leg. psykolog, leg. psykoterapeut
Odinsgatan 24 B, 411 03 Göteborg
Telefon: 031-15 52 49, telesvar
E-post: stefan.fransson@hypnosforeningen.se
Hemsida: www.stefanfransson.se

Josefina Hansen, leg. tandläkare
Andra Långgatan 44, 413 27 Göteborg
Telefon: 070-373 77 57
e-post: josefina@tandhugget.se

Ingrid Jansson, leg. psykolog
Nordenskiöldsgatan 20, 413 09 Göteborg
Telefon: 070-839 44 15
E-post: ingrid.g.jansson@gmail.com

Rosanne Macke-Alström, beteendevetare, leg. psykoterapeut
Odengatan 24, 521 43 Falköping
Telefon: 073-027 15 73
E-post: info@rm-ordobild.se
Hemsida: rmordobild.wordpress.com

Maria Ranch, leg psykiatrisjuksköterska, leg psykoterapeut, psykoterapihandledare
Besöksadresss: Kålgårdsbergsgatan 2, Uddevalla
Telefon: 070-547 37 64
E-post: maria.ranch@telia.com

Sofia Strand, leg. psykolog, spec. i klinisk psykologi
Besöksadress: Bohuspsykologerna, Vikingagatan 2, Kungälv
Tel: 073-903 03 94
E-post: sospsykologkonsult@gmail.com

Mariette Wallberg, leg. sjuksköterska spec. psykiatri, psykoterapeutkandidat
Lilla Torgets Psykoterapimottagning, Lilla Torget 4, 411 18 Göteborg
Telefon: 073-700 79 97
E-post: mariette.wallberg@gmail.com

Lars Wåxberg, leg. sjukskötare, leg. psykoterapeut, handledare
Värmlandsgatan 12, 504 39 Borås
Telefon: 070-252 35 13
E-post: lars.waxberg@telia.com
Hemsida: www.larswaxberg.se

 

Småland/Öland

Magnus Bjurhammar, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, handledare
Enigma psykologpraktiker, Hantverksgatan 29 C, 572 92 Oskarshamn
Telefon: 0499-100 08, 070-60 10 500
E-post: magnus@bjurhammar.se
Hemsida: www.enigma.se

Ulf Lafveskans, leg. tandläkare, hypnosbehandlare
Lundebyvägen 25, 387 70 Löttorp, Öland
Telefon: 0485-264 61, 070-365 70 95
Inriktning: Hypnos mot tandpressning och spänningshuvudvärk
E-post: ulf.lafveskans@gmail.com
Hemsida: www.lundebykliniken.com

Gunn Persson, leg. psykolog specialist i klinisk psykologi, leg. psykoterapeut, handledare
Psykoterapimottagning - Gunn Persson, Garvaren, 341 60 Ljungby
Telefon: 070-648 66 99
E-post: gunn.persson@outlook.com

 

Gotland

  

Skåne/Blekinge

Christina Bendel, leg. sjukgymnast, psykoterapeutkandidat
Hypnos- och psykoterapimottagningen Resurs & balans, Nällevad, 274 91 Skurup
och Gustav Adolfs torg, Malmö.
Telefon: 070-544 39 14
Hemsida: www.to-be.org
E-post: christina.bendel@resursbalans.se

Gudrun From,  socionom
Orkestergatan 5, 252 71 Råå
Telefon: 0431-43 34 78
E-post: gudrun_from@hotmail.com

Dan Landgré, leg psykolog, leg psykoterapeut
Dan Landgré AB, Sankt Laurentiigatan 2A, 222 21 Lund
Mottagning: Magle Lilla Kyrkogata 1C
Telefon: 070-897 21 30
E-post: dan@landgre.se
Hemsida: www.landgre.se

Bo C Lindberg, leg. psykolog, leg. psykoterapeut, spec. klin. psykologi
Carl Krooks gata 9, 252 25 Helsingborg
Telefon: 070-814 28 09
E-post: bo@psykologbyran.se
Hemsida: http://www.psykologbyran.se

Nils Norrsell, leg. tandläkare, leg. psykoterapeut
Neversvägen 31, 224 79 Lund
Telefon: 046-12 98 80
E-post: nilinor@gmail.com
Hemsida: www.nilsnorrsell.se

Ewa Palmér-Wikdahl, leg. psykoterapeut, spec. klin. psykologi
Palmér-Wikdahl Psykologpraktik AB, Kädarpsvägen 2, 290 34 Fjälkinge
Telefon: 044-10 06 04, 070-531 92 45
E-post: palmerwikdahl@hotmail.com

Eva Persson, leg. psykolog, leg psykoterapeut
Bidevinds Psykologbyrå, Ö. Boulevarden 34, 291 31 Kristianstad
Telefon: 070-667 55 74

Barbro Roslund, leg. psykolog, leg psykoterapeut, spec. klinisk psykologi
Saturnusgatan 27, 224 57 Lund
Telefon: 046-12 85 85, vardagar 18–19
E-post: roslundpsykolog@gmail.com
Hemsida: http://www.roslundpsykolog.com

Alexandra Sourander, leg. psykolog
Hälsans Hus, Mårtenstorget 6, 223 51 Lund
Telefon: 073-967 42 54
E-post: alexandra.sourander@comhem.se
Hemsida: psykologalexandrasourander.se

 

 

Kontaktinformation      |      Etiska regler      |      Länkar      |      Informationsfolder